Sazino

سقف چادری

سقف چادری

سقف چادری

سقف چادری یکی از سقف های پر طرفدار است، زیرا این نوع از سقف ها که از سازه های کششی به شمار می رود به دلیل حذف پی و سرعت در اجرای آن به مزاق افراد زیادی خوش آمده است. این سقف ها به دلیل به وجود آوردن سایه مناسب و زیبایی که به محیط مورد نظر می بخشند، گزینه خوبی برای انواع غرفه ها، نمایشگاه ها، پارکینگ ها و … می باشد. ما در این نوشته قصد داریم به بررسی این نوع سقف و انواع آن و … بپردازیم، از این رو افرادی که تمایل دارند از این سقف ها استفاده کنند دعوت می کنیم تا پایان ما را همراهی نمایند.

انواع سقف چادری

سقف چادری کاربرد زیادی در ساختمان ها و انواع مراسم ها دارد. شرکت سازه های پارچه ای با به کارگیری پارچه در طراحی و ساخت این سقف ها و سهولت در اجرای آن، دلیل استفاده افراد از سقف پارچه ای می باشد. این سقف ها در طرح ها و اندازه های مختلفی تولید می شوند که از آن می توان در فضاهای باز به عنوان سقف و پوششی در برابر شرایط جوی مانند باران، نور خورشید و … استفاده نمود و در صورت عدم نیاز به آن راحت جمع می شود. از انواع سقف های چادری می توان به موارد زیر اشاره نمود.
• سقف ثابت
سقف متحرک
سقف ثابت
سقف های چادری ثابت یکی از انواع سقف ها به شمار می آید که از تنوع زیادی در طراحی برخوردار هستند، از دیگر مزایای این سقف مقاومت در برابر وزش باد، برف می باشد.

قیمت سقف چادری

سقف چادری متحرک

سقف های چادری متحرک به دو نوع وجود دارند، دسته اول بر روی سیم بکسل به واسطه ریل و قرقره باز و بسته می شود که این عمل توسط موتورهای برقی صورت می گیرد. در دسته دوم سقف های چادری متحرک باز و بسته شدن سقف چادری به واسطه بازو و جک انجام می گیرد. در برخی دیگر از این سقف ها بازوهای فنری تعبیه شده است که در زیر سقف قرار گرفته است و عمل باز و بسته شدن سقف را بر عهده دارد.

انواع مدل سقف چادری

سقف چادری که با نام سایبان پارچه می شناخته می شود، چهار مدل دارد. این سازه در حالت ها و شکل های مختلف قابل اجرا می باشد که از جمله آنها می‌توان به قوسی، خیمه ای، تخت و سفارشی اشاره کرد.

سقف پارچه ای قوسی

از متداولترین نوع صفحه چادری می توان به سقف چادری قوسی اشاره کرد که برای تشکیل قوس از لوله های خم شده که به صورت یکپارچه به هم وصل میشوند، استفاده میگردد. همین یکپارچگی از نکات مثبت سقف پارچه ای مدل قوسی به شمار می‌رود. در این سقف از پلیت های انتهایی برای اتصال بین پارچه و اسکلت استفاده شده و برای ایجاد کشش مناسب در حاشیه پارچه‌ها، کابل کششی به کار میرود.

سقف پارچه ای خیمه ای

اگر قصد ایجاد سایه های گسترده و یا ایجاد ستون ها و کابل های محدود در سطح زمین را داشته باشید، استفاده از سقف خیمه ای به شما پیشنهاد می شود. این سقف با استانداردهای معتبر طراحی شده و کلیه نیروهای اعمالی به یک ساختمان از جمله وزنه برف و یا نیروی باد در سازه پارچه ای در نظر گرفته می شود. در نهایت شما می توانید یک سقف پارچه ای مورد اعتماد داشته باشید که در بیشتر فضاهای باز قابل استفاده است.

تفاوت سقف ثابت و متحرک

سقف متحرک در مقایسه با سقف ثابت از تنوع زیاد در طراحی برخوردار نیستند، زیرا حرکت این مدل از سقف ها به دلیل فضای مهندسی که دارند به شکل مربع یا مستطیل باز و بسته می شوند. سقف های پارچه ای متحرک در برابر بادهایی با سرعت 60 کیلومتر بر ساعت مقاومت دارند و بادهایی با سرعت بالاتر سبب آسیب دیدن سقف پارچه ای خواهد شد.
از دیگر تفاوت های این دو نوع سقف می توان به مقاومت آن ها در برابر وزن اشاره نمود، زیرا سقف متحرک مقاومتی در حدود 70 کیلوگرم بر متر مربع دارند؛ از این رو این سقف چادری متحرک در مناطق سردسیر که امکان بارش برف زیاد است، مناسب نخواهد بود.

بیشتر بخوانید  سازه های غشایی

طراجی و اجرای سقف چادری

کاربرد سقف چادری

از این نوع سقف ها با نام اقتصادی ترین سقف یاد می کنند و کاربرد های متنوعی در معماری و جوامع امروزی دارد که در ادامه به بیان آن خواهیم پرداخت. این کاربرد ها عبارتند از
• مراکز تجاری
• مراکز گردشگری
• صنعت حمل و نقل
• مراکز عمومی
• رستوران ها
• مراکز ورزشی
• صنعت کشاورزی
• ساختمان های مسکونی
از سقف های چادری در بخش هایی که برای کافی شاپ یا قسمت های که برای ورودی در نظر گرفته شده است، در جهت رفاه افراد استفاده می کنند. همچنین در مکان های تفریحی برای زیبا سازی و ایجاد فضای مناسب از این سقف ها استفاده می کنند، به طور مثال سقف چادری را به عنوان سایبان کنار استخر یا ایجاد سایه در تفرجگاه ها به کار می برند.
در زمینه کشاورزی از سقف های چادری برای احداث گلخانه به منظور تولید محصولات فصلی اسفاده می شود که موجب به وجود آمدن محیطی با دمای مناسب برای محصولات خواهد شد. از کاربرد دیگر سقف های پارچه ایی که خاصیت کشسانی نیز دارند محافظت از مواد غذایی، نگهداری از ماشین آلات در نمایندگی ها و منازل و … را می توان نام برد.

سفارش سقف چادری

سقف چادری مناسب استادیوم

برای استادیوم ها هم می توان از سقف چادری استفاده کرد. از جمله ورزشگاه ها که از سقف چادری استفاده کرده است می توان به استادیوم AT&T اشاره کرد که دارای ظرفیت صندلی ۸۰ هزار نفر است. این ورزشگاه از سال ۲۰۰۹ ساخته شده و شامل ۱۹ هزار متر مربع سازه غشایی است. این موضوع نشان می دهد که استفاده از سقف چادری در حال پیشرفت است. سقف پارکینگ و سایه بان تراس از جمله دیگر مواردی است که در آن ها می توان به سقف چادری اشاره کرد.

مزایای سقف چادری

امروزه در معماری شاهد پیشرفت های چشمگیری در صنعت ساخت و ساز هستیم. استفاده از سقف های چادری با توجه به مزایای و کاربرد های زیادی که دارد، توجه افراد زیادی را به خود جلب نموده است. شرکت سازه های پارچه ای سازینو به طور تخصصی به طراحی و ساخت این سازه های پارچه ایی پرداخته است. شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت سازینو اطلاعات جامعی در زمینه سقف های پارچه ایی و … دسترسی پیدا کنید و با آگاهی اقدام به داشتن سقف های پارچه ایی نمایید. از مزایای مهم این سقف ها عبارتند از
• مدرن جلوه دادن نمای سازه
• مقرون به صرفه تر بودن با توجه به حذف ستون ها
• سهولت در باز و بسته نمودن آن
• مقاومت در برابر نورخورشید و سرما
مدرن جلوه دادن نمای سازه
این نوع از سقف ها به دلیل طراحی زیبا و فانتزی بودن مورد توجه بیش تر مردم قرار گرفته اند، در مراسمات عروسی و سالن های تشریفاتی بیشتر به کار می روند. این سازه در طراحی های مختلفی مانند طرح سالن، طرح قطبی، طرح گنبدی و … ساخته و با بکارگیری روشنایی های زیبا در کنار خود می تواند به صورت مدرن دیده شود.

مقرون به صرفه تر بودن با توجه به حذف ستون ها: در سقف چادری از ستون های بسیار کمی استفاده می شود و به دلیل فضای داخلی این سقف ها و طراحی آن ها فضای بیش تری در اختیار افراد برای استفاده بهینه از مکان قرار خواهد داد.
سهولت در باز و بسته نمودن آن: این سقف ها به دلیل پیش ساخته بودن، حمل و نقل راحتی دارند، از انعطاف بالایی بهره می برند و با توجه به ابعاد مورد نظر ساخته می شوند.
مقاومت در برابر نورخورشید و سرما: در سقف چادری به دلیل پارچه به کار رفته در این سازه که از جنس pvc و پلی کربنات است، در برابر نورخورشید و سرما مقاومت بالایی دارند همچنین خاصین ضد حریق نیز دارند.

 • ایجاد سایبان های مناسب و خنک در ابعاد مختلف و همچنین امکان ایجاد ویژگی های تزیینی شهری به کارگیری فرم های متفاوت از سایبان پارچه ای در محل های تجمع ها و پارک ها و پیاده روها بسیار رایج شده است. استفاده از انواع فرم های شید و خیمه ای و همچنین فرم های شید و کایت بیشتر توصیه می شود. سرعت نصب سریع سازه های پارچه ای و همچنین سبکی آن ها منجر شده اجرای آن ها کمتر نیازمند در نظر گرفتن تمهیدات قبلی باشند و قابلیت افزودن به پروژه های تمام شده یکی از ویژگی های سازه های کششیمی باشد. خصوصیات فیزیکی پارچه ها سبب می شود تا فضای ایجاد شده در زیر چادر از نظر دما با فضای باز تفاوت محسوسی خواهد داشت. علاوه بر آن به علت روکش روی پارچه تمیز کردن آن ها بسیار ساده خواهد بود.
  به خاطر جنس خاص چادر به کار رفته در سازه های کششی، نور تأمین شده به وسیله ی نور طبیعی، روشنایی کافی در زیر چادرها را تأمین می شود و در شب امکان نورپردازی این سایبان ها وجود دارد. مزایای سازه کششی به عنوان سایبان فضای باز به شرح زیر می باشد:
  اول، فضای روشن در زیر سایبان.
  دوم، مقاوم در مقابل گرد و غبار.
  سوم، کنترل دمای هوا در زیر سازه به خاطر خواص پارچه.
  چهارم، محافظت در مواجه با اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید.
  پنجم، قابلیت تمیز کردن به خاطر خواص پارچه.
  ششم، قابلیت نورپردازی در شب.
  هفتم، سرعت اجرای بسیار بالا.
  هشتم، قابلیت نصب آسان با کمترین تخریب.
بیشتر بخوانید  سازه چادری

شش دلیل برای خرید سقف متحرک پارچه ای:

از مهم ترین مزایای سقف چادری می توان موارد زیر را لیست کرد:

 • اول، فضای خنک در تابستان.
 • دوم، ایجاد هوای خنک و مطبوع در اوج گرمای تابستان.
 • سوم، گسترش فضای زندگی.
 • چهارم، سایبان برقی یکی از روش های عالی و ارزان برای گسترش فضای زندگی شما می باشد.
 • پنجم، استفاده در زمستان.
 • ششم، سقف متحرک یک پناهگاه مناسب برای روز های بارانی و برفی برای فضای خارجی می باشد.
 • هفتم، محافظت نور خورشید.
 • هشتم، محافظت خود از اشعه های مضر آفتاب و ایجاد سایه خنک.
 • نهم، ایجاد حریم خصوصی.
 • دهم، با یک سقف متحرک حریم خصوصی خود را حفظ کنید.
 • یازدهم، محفافظت از مبلمان.
 • دوازدهم، با سقف چادری متحرک می توان مبلمان در محوطه باز را از هر آسیب دور نگه داشت.

آیا قصد خرید سقف متحرک دارید؟

هنگامی که اقدام به خرید سقف متحرک کنید که تمایل دارید از فضا حداکثر استفاده را برده و محل زندگی خود را هر چه زیباتر نمایید. با یک ریموت کنترل این توانایی در دستان شما خواهد بود. با نصب سقف جمع شونده در فضای باز کافی شاپ، رستوران، هتل و … مشتریان و افراد مورد استفاده از این فضا را از آفتاب و تابش نور خورشید محافظت نموده و با ایجاد سایه همراه با ایجاد دیزاین متفاوت، خاطره به یادماندی را در ذهن مشتریان و یا مهمانان خود به جا بگذارید.

ساختمان های پارچه ای و سازه های پارچه ای به خاطر نوآورانه و اقتصادی بودن و همچنین سرعت زیاد در نصب، جایگزین خوبی برای آجر و سازه های سنتی دیگر می باشند. آن ها قابل حمل و نصب آسان می باشند و می توان از آن ها در مکان ها، رویداد ها و برنامه های مختلف استفاده کرد.

امروزه بعضی از قابل تشخیص ‌ترین ساختمان‌ ها و استادیوم های ورزشی دنیا نیز عملا سقف چادری دارند. از مواد بام سنتی گرفته تا اشکال معماری خیره ‌کننده و چشم‌ نواز. در آغاز و با فراهم آوردن راحتی و پایداری بیشتر با قیمت مناسب، سازه‌ های پارچه‌ ای بام، امروز تقاضای بازار را برای عملکرد بیشتر نور، صرفه ‌جویی در مصرف انرژی، تعمیر و نگهداری کمتر و انعطاف‌ پذیری معماری برطرف می سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *