Sazino

پارکینگ چادری

پارکینگ چادری

پارکینگ چادری

پارکینگ چادری به دلیل قابل حمل بودن و زیبایی در میان افراد از محبوبیت زیادی برخوردار است. افرادی که به دنبال محافظت از وسیله نقلیه در برابر عوامل بیرونی و شرایط جوی هستند، به این پارکینگ های چادری علاقمند هستند. این پارکینگ ها را مانند چادرهای مسافرتی بزرگی می توانید تصور کنید که قابل جمع شدن می باشند. ما در این مقاله قصد داریم به بیان انواع پارکینگ های آماده و پارچه ای و دلایل مهمی که این پارکینگ ها را انتخاب می کنند بپردازیم. افرادی که قصد داشتن پارکینگ های چادری را دارند، دعوت می کنیم ما را تا پایان این نوشته همراهی نمایند.

چرا پارکینگ چادری؟

پارکینگ چادری به دلیل زیبایی و کارآیی خاص آن به منظور سقف روی اتومبیل ها به کار می رود. پارچه ایی که برای این سقف های چادری استفاده می شود، با توجه به شرایط جوی هر منطقه انتخاب می گردد و همچنین افراد می توانند این سقف ها را در ابعاد و طراحی های مختلفی تهیه نمایند. این نوع پارکینگ به دلیل وزن کم آن نسبت به دیگر سازه های چادری از ستون های کم تری به عنوان نگهدارنده استفاده می شود و به همین خاطر است که مشکلاتی مانند کمبود فضا در این نوع از سازه های چادری وجود ندارد.

قیمت پارکینگ چادری

انواع پارکینگ چادری

از مزایای مهم این سازه های چادری زیبایی و تنوع در طرح می باشد، همچنین این سازه ها در انواع مختلفی وجود دارد که عبارتند از
• پارکینگ قوسی
همانطور که از اسم آن ها مشخص است، این نوع از پارکینگ ها ظاهری قوسی شکل دارند و دلیل طراحی این مدل قوسی برای پارکینگ ها ایجاد سایه بیش تر نسبت به طرح های دیگر است.
• پارکینگ خیمه ای
این مدل از پارکینگ ها را هم می توان برای ایجاد سایه برای خودرو ها در نظر گرفت و هم می توان برای کنفراس ها به عنوان سالن اجتماعات از این پارکینگ چادری استفاده نمود.
• پارکینگ تک پایه
در ساخت این پارکینگ ها از یک پایه استفاده می شود، این نوع طراحی از پارکینگ ها را برای مکان هایی که نیاز به پایه های زیادی ندارد به کار می برند.
• پارکینگ اتوبوس
این نوع از سقف های پارچه ای ابعاد بزرگتری دارند و طبیعتا هزینه بیش تری در ساخت و اجرای آن در بر می گیرد و به عبارت بهتر مدل پارکینگ اتوبوسی را بهترین نوع آن در ساخت و نصب سقف های پارچه ایی می دانند.

بیشتر بخوانید  سقف متحرک

اجرای پارکینگ چادری

مزایای پارکینگ چادری

اولین ویژگی و مزایایی که در رابطه با پارکینگ چادری به ذهن افراد خطور می کند، نگهداری وسیله نقلیه است. این پارکینگ ها مزایای دیگری نیز دارند که در ادامه به آن می پردازیم.
• این پارکینگ ها می تواند با هرنوع فضا و ابعادی به راحتی منطبق شود.
• با عریض تر کردن چادر به کار رفته در این سقف چادری می توان فضای مورد نظر برای نگهداری خود رو را زیاد تر نمود.
• ساختار این پارکینگ به گونه ای می باشد که در برابر شرایط جوی استحکام خیلی خوبی دارند.
• قابلیت انطباق با شکل های مختلف فضا به فرد امکان طراحی خلاقانه و ایده های جدید در ساخت سازه های غشایی را می دهد.
• استفاده از فرم های از پیش طراحی شده توسط طراحان نیاز به محاسبات و پوشش های کششی را ندارد که این امر موجب کم شدن مدت زمان طراحی و ساخت این پارکینگ ها خواهد شد.

پارکینگ چادری و تحمل بار آن

پارکینگ های چادری را معمولا در نزدیک ساختمان اصلی می سازند و در صورتی که در فضای باز ساخته شود، آن را در کنار تیر های چراغ و یا در ختان تنومند قرار می دهند. در چنین حالتی در صورت افتادن جسم سنگین از ساختمان کناری یا افتادن درختان یا شاخه های سنگین درختان، این پارکینگ ها باید استحکام و مقاومت خوبی در برابر فشار وارده را داشته باشند. به همین دلیل است که پارکینگ چادری را بر اساس اصول مهندسی و آیین نامه های مربوطه می سازند که موجب استحکام این سازه های کششی می گردد.
در طراحی این پارکینگ ها مقاومت سازه کششی برای برف در حدود 6 تن است که اطمینان کافی برای افراد در رابطه با استحکام این سازه های غشایی را به عمل می آورد. در حالت کلی اگر فرض شود که مقاومت پارچه به کار رفته در سقف چادری حدود 10 تن بر واحد طول باشد، در اینصورت مقاومت پارچه حدود 1.7 تن بر متر است و تنش کششی آن چیزی در حدود 150 تا 350 کیلوگرم بر متر می باشد.

سفارش پارکینگ چادری

پارکینگ چادری و مقاومت آن

طراحی و اجرای روف گاردن و طراحی های که در ساخت این پارکینگ ها صورت می گیرد، براساس استاندارد های مربوط با زلزله است. تمام بخش های پارکینگ چادری مانند فونداسیون، ستون ها، سقف آن و …باید طبق آیین نامه زلزله ایران متناسب با فشار وارده باشد. از طرف دیگر جنس پارچه استفاده شده در این پارکینگ ها باید در برابرضربات احتمالی و بارهایی که ممکن است در هنگام زلزله به آن وارد شود، مقاوم و مانند یک سقف عمل کند.
علاوه بر بحث زلزله، پارکینگ چادری باید طوری طراحی شوند که در مقابل بادهای شدید و ضربات مقاومت خوبی داشته باشند. پارچه کششی بکار رفته در این سازه به دلیل پیش تنیدگی که دارد در برابرفشارهای زیاد باد مقاومت بالایی دارد. فیبر موجود در این پارچه در برابر اجسام نوک تیزی مانند شاخه های درختان یا وسایل نوک تیز دیگر مقاوم و موجب سالم ماندن پارچه کششی خواهد شد. علاوه بر سقف چادری این پارکینگ ها، ستون ها و ساختمان این سازه به دلیل رعایت کردن اصول مهندسی دربرابر بادهایی با سرعت 120 کیلومتر بر ساعت مقاوم خواهند بود، زیرا مقاومت کششی این پارچه ها حدود 10 تن در جهت تار و پود می باشد.

بیشتر بخوانید  مزایای استفاده از سازه های چادری

دلایل استفاده از پارکینگ های پارچه ای در ایران

همانطور که در بالا بیان نمودیم این پارکینگ ها در انواع مختلفی مانند مدل تک پایه، خیمه ای و … ساخته می شوند و به دلیل زیبایی و محافظت از خودرو در برابر نور خورشید مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. دلایل مهم دیگری که مردم را به استفاده از این پارکینگ چادری تشویق نموده عبارت است از
• طراحی زیبا
• امنیت بالای آن (مقاومت در برابر زلزله، عملکرد آن مانند ضربه گیر و …)
• خاصیت ضد حریق بودن آن
• استفاده از پایه های کم در ساخت و طراحی
• پیش ساخته بودن
• ماندگاری بالا
• استفاده همزمان از روشنایی و نورپردازی های مختلف
• دارا بودن قابلیت شست و شو
• تغییر رنگ ندادن

دیگر ویژگی های مهم پارکینگ چادری

پارکینگ چادری اگر از سازه کششی ساخته شده باشد بر روی یک پایه کاملا قابل اجراست. در اجرای پارکینگ چادری باید به مزاحمت ستون ها توجه شود. سازه کششی برای پارکینگ چادری به منظور جلوگیری از مزاحمت و محدودیت های شهرداری تولید شده است.

برای ساخت سازه کششی، باید بدانید که بیشتر مراحل ساخت آن در کارگاه می باشد. برای نصب سازه و کشیدن پارچه،‌ از نیروی انسانی استفاده می شود که زمان کمتری را در اجرای پارکینگ دارد. از آن جا که پارکینگ چادری به صورت پیش ساخته تامین می شود لذا برای مراکز تجاری و اداری که نیاز به ایجاد پارکینگ در کوتاه ترین زمان را دارند بسیار مناسب خواهد بود.

از آن جا که در ساخت سازه کششی از پروفیل آهن با روکش کروم استفاده می شود لذا عمر این سازه در مقایسه با دیگر نمونه ها بیشتر است. در اتصالات این نوع سازه، از کابل های پر مقاومت فولادی و پیچ و مهره هایی از همین جنس استفاده می شود که همگی در افزایش عمر سازه موثرند. در صورتی که از پارکینگ چادری خود نگهداری درستی داشته باشید، عمر آن به ۳۰ سال می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *