Sazino

سقف متحرک

سقف متحرک

سقف متحرک

سقف متحرک یکی از وسیله های امروزی و مدرن می باشد که انسان در هر شهر و منطقه ای و با هر آب و هوایی که زندگی می کند، مخصوصا زمانی که هوا بارانی یا برفی است، می تواند استفاده کند و نهایت لذت را ببرد. بیشتر افراد مواقعی قصد خرید این سقف های زیبا را می کنند که بخواهند بیشترین استفاده ممکن را از فضا داشته باشند که به راحتی تمام می توانند با یک ریموت کنترلی بسیار کوچک از سقف متحرک استفاده کنند و لذت ببرند. در واقع استفاده از این سقف باعث جلوگیری از اشعه های بسیار خطرناک و مضر در هر مکان و محیطی می شود.
سقف های متحرک در مکان های مختلفی از جمله خانه، پارکینگ چادری ، رستوران، کافی شاپ و غیره قابل استفاده می باشد که این نورپردازی چشم انداز و دکوراسیون بسیار بسیار جذاب و زیبا چشم هر بیننده ای را به سمت خود جلب می کند. مزایای بسیار زیادی که این سقف ها دارد باعث شده افراد گوناگون و مختلفی سقف های متحرک را خریداری کرده و از آن استفاده کنند.

سقف متحرک

انواع سقف متحرک

در ادامه توضیحی در مورد انواع سقف های متحرک می پردازیم. سقف های متحرک آلومینیومی، سقف متحرک پارچه ای، شیشه ای و غیره که هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشند. ورقه های آلومینیومی ضمن اینکه بسیار مقاوم و محکم هستند به همان اندازه سبک و ظریف هستند. هم چنین انعطاف پذیری زیاد باعث نصب راحت و آسان آن نیز شده است که افراد کثیری علاقه به خرید ورقه های آلومینیومی در میان بقیه ورقه ها را دارند.
ورقه های آلومینیومی بر اساس اینکه در چه مکانی مورد استفاده قرار می گیرند دارای ویژگی های متفاوت سطحی می باشد که بعضی از آن ورقه ها ضخیم و برخی دیگر صاف هستند.هم چنین معایب این دسته از ورقه ها این است که چون باعث می شود انرژی بسیار زیادی از بین برود و تاثیری بر محیط نداشته باشد کمتر مورد استفاده طراحان قرار بگیرد.
امروزه بشر در تلاش است که بتواند بهترین ابزار و کم خرج ترین آن ها را پیدا کند و از آن بهره ببرد ورقه های شیشه ای یکی از همین ابزار ها می باشد که طراحان ساختمانی بسیار زیاد از آن استفاده می کنند. ورقه های شیشه ای از جنسی هستند که اگر زمانی شکسته شدند آسیبی به کسی نمی رساند و خاصیت برندگی ندارد.
از مزایای این ورقه ای این است که انعکاس نور خورشید بر روی شیشه باعث زیباتر شدن مکان می شود و همین طور مصرف این ورقه های شیشه ای در نوردهی زیاد فضای گلخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. در هر سایز و مدلی که مد نظر خریدار باشد قابل فروش است. در سقف متحرک پارچه ای از سازه چادری استفاده می شود که آب را از خود عبور ندهد و در هر مکان و شرایط جوی هوا بتواند قابل استفاده باشد. این پارچه ها را اغلب از پی وی سی می سازند که در برابر شرایط گفته شده مقاوم باشد.

سقف متحرک

قیمت سقف متحرک

این ورقه ها بر اساس این که از چه جنس و مدلی ساخته و طراحی می شوند قیمت های متفاوت نیز دارد.ضمنا عواملی هم چون طول و عرض ابزاری که استفاده می شود وسایلی که باعث نصب و نگهداری این ورقه ها می‌شود و غیره هم تاثیر دارد.
هم چنین قیمت سقف ها بر مبنای اینکه در چه مکانی مورد مصرف و استفاده قرار می گیرد متفاوت است. به عنوان مثال استفاده از سایبان کنار استخر چون از نوع سقف متحرک شیشه ای است و ضمن اینکه از چه طرح و نقش و چه ابعادی ساخته شود و این که در چه متراژی از استخر این شیشه ها قرار بگیرد بر قیمت آن افزوده می شود. سقف چادری نیز یکی از بهترین انتخاب ها از نظر قیمت می باشد.
سقف های متحرکی که در حیاط استفاده می شود برای این که به زیبایی و لوکس بودن خانه ها و بهتر دیده شدن آن تاثیر بگذارد باید از مواد و ابزاری استفاده کرد که کیفیت بالایی هم داشته باشد. در این جا هم مانند سقف متحرکی که در استخر استفاده می شد هر چه زمین مورد نظر بیشتر باشد قیمت هم به مراتب بالاتر می رود.

بیشتر بخوانید  اجرای روف گاردن در تهران

شرایط لازم به منظور اجرای سقف متحرک:

برای این که سقف متحرک را اجرا کنید نیاز به موارد زیر خواهید داشت:

 • اول، محیط مناسب به منظور اجرای سقف متحرک.
 • دوم، یک مجری با سابقه و رزومه ی خوب.
 • سوم، استفاده از مواد درجه یک و با کیفیت که عمر سقف تاشو را افزایش می دهد.

اگر این موارد را در اجرای سقف متحرک رعایت نمایید تفاوتی نمی کند یک بالکن کوچک باشد یا یک استخر یا محیط یک ورزشگاه یا رستوران، شما عزیزان می توانید از فضای خود نهایت لذت را ببرید. یکی از مزایای این سقف ها، جلوگیری از تابش زننده آفتاب در روز های گرم و به ویژه در فصل سوزناک تابستانی می باشد.

انواع سقف متحرک:

اول، سقف متحرک برقی:

سقف‌های برقی دارای بیشترین کاربرد را در بالکن‌ها و محیط‌های مرتفع هستند. این سقف‌ها از یک طرف جمع خواهند شد. توجه به زیبایی، کارایی و مقاومت، در مقابل شرایط محیطی مانند آفتاب، باد و باران از مواردی می باشند که در طراحی این سازه اهمیت به خصوصی دارد.

دوم، سقف متحرک اتوماتیک:

این سقف‌ها با استفاده از چند موتور برقی فعالیت می ‌نمایند؛ باز و بسته شدن سقف‌های متحرک با استفاده از کنترل‌ها، اپلیکشن و یا سنسورهای حساس به شرایط محیطی، صورت می گیرد. قابلیت اتوماتیک در انواع سقف‌های پارچه‌ای، شیشه‌ای و آلومینیومی قابل اجرا خواهد بود.

سوم، سقف جمع شونده:

به کمک سقف جمع شونده به سادگی می ‌توان، در چهار فصل سال، از فضای بیرونی محیط نهایت استفاده را برد. سقف ‌های جمع شونده در انواع پارچه ‌ای، شیشه ‌ای وآلومینیومی به تولید می رسند و به‌ عنوان سایه‌ بان یا سقف در بالکن ‌ها، رستوران‌ ها و دیگر محیط‌ ها، نصب می‌ گردند.

چهارم، سقف متحرک پارچه ای:

این نوع سقف‌ از متداول ‌ترین و ارزان ‌ترین سقف‌ های موجود در بازار می باشند. پارچه ‌ی PVC به کار رفته در این سقف‌ ها در مقابل اشعه UV، ضربه، باد و باران مقاوم بوده و در دو حالت دستی و برقی قابل اجرا می باشد. سقف متحرک پارچه‌ ای دارای تنوع رنگی گسترده ‌ای می باشد.

پنجم، سقف متحرک آلومینیومی:

این سازه از مقاوم ‌ترین سقف‌های جمع شونده می باشد. سقف‌ های آلومینیومی یک عایق قدرتمند در مقابل سرما و صدا می باشند و در سه حالت باز، بسته و تهویه تولید می شوند. سقف‌ های آلومینیومی یک انتخاب مناسب برای محیط‌ های اداری و لوکس هستند که قابلیت اجرا در دو حالت دستی و اتوماتیک دارند.

ششم، سقف متحرک شیشه ای:

سقف‌ شیشه ‌ای از پر کاربرد ترین سقف‌های متحرک می باشد؛ این سقف‌ با حفظ نور و گرمای محیط، انتخابی مناسب برای روف گاردن‌ها، رستوران‌ها و بالکن‌های مسکونی می باشند. سقف‌ های شیشه‌ای به شکل برقی باز و بسته می‌ شود و امکان انتخاب شیشه‌های مختلف برای آن، وجود خواهد داشت.

بیشتر بخوانید  موارد استفاده سازه های پارچه ای

مهم ترین ویژگی سقف متحرک پارچه ای نسبت به سقف های دیگر:

 • اول؛ عدم نیاز به پرداخت حق و حقوق قانونی به مراجع دولتی مثل شهرداری و ….
 • دوم؛ افزودن یک سقف سبک به یک بنای قدیمی بدون تاثیر منفی و ایجاد مشکل در مهندسی سازه قبلی ساختمان.

خوب است بدانید در صورتی که شما حتی تصمیم به افزودن یک سقف سبک به ساختمان خود را داشته باشید.

مهندسین باید مقاومت سازه فعلی شما را در مقابل نیروهای جوی مانند نزولات جوی، بار زلزله و وزن مرده که به آن اضافه می شود را تائید کنند.

ویژگی های ذاتی سقف جمع شونده همه ی این محدودیت ها به منظور اتصال یک سازه جدید به سازه قبلی شما وجود ندارد. سبک وزنی سقف نیز به وجود آوردن عوارض احتمالی در زمان زلزله را کاملاً از بین خواهد برد.

سوم؛ وجود یک سقف نازک به منظور حفظ ارتباط شما با فضای طبیعت بیرونی بسیار جالب و دل انگیز می باشد شما می توانید به آسانی از صدای قطرات باران، نسیم باد بهاری و عطر هوای تازه نهایت لذت را ببرید.

در خرید سقف متحرک باید به چه نکاتی توجه داشت؟

 • اول، محل استفاده.
 • دوم، ابعاد.
 • سوم، فرم فضا ( چون این محصول محدود به فرم مربع یا مستطیل است).
 • چهارم، مبلغی که قصد هزینه کردن برای خرید محصول دارید.
 • پنجم، تعهدات شرکت تولید کننده.
 • ششم، تعهد خدمات بعد از فروش.
 • هفتم، یراق آلات مصرفی در مکانیزم.
 • هشتم، رزومه پروژه های اجرایی و مشتری مداری شرکت.

سقف متحرک مناسب برای چه وضعیت آب و هوایی مناسب است؟

از نظر مقاومت محصولات به ترتیب آلومینیومی، شیشه و پارچه ای در مقابل ضربه و فشار دسته بندی می گردند.
مورد جذاب در همه ی دسته بندی ها قابلیت استفاده در تمام آب و هوا ها ( سرد مرطوب و خشک) بوده و مهم ترین تفاوت آن ها در مقاومت فشاری و ضربه پذیری آن ها و مرحله بعد ظاهر آن ها خواهد بود.

تاریخچه سقف پارچه ای

در نهایت به خلاصه ای از تاریخچه این نوع از سقف ها می پردازیم. بکار گیری این سقف ها در واقع به دوران های بسیار قدیم بر میگردد. در زمان های دور مردم کوچ نشین آمریکا که چون زندگی قبیله نشینی داشتند و در فصل های مختلف با توجه به جو آب و هوایی کوچ می کردند برای این که در زمان باز کردن چادر های خود صرفه جویی کنند و هر چه زودتر آن را بر روی زمین بنا کنند و هم چنین در بهترین وقت ممکن آن را جمع کنند استفاده کثیری از این مدل سقف ها داشتند.
به طور مثال در زمان های دور در ایران به صورت خیلی ابتدایی در جشن ها و مراسمات مختلف و گوناگون در محیط های باز و حیاط دار خانه ها از این نوع سقف متحرک استفاده می شد.

سقف متحرک و روف گاردن

از این مدل سقف متحرک نیز اغلب زمانی استفاده می شود که بیشتر فضا و مکان خانه ها، اداره ها و مراکز مختلف غیر قابل استفاده باشد که با این طراحی جذاب و منحصر به فرد زیبایی مکان مورد نظر دو چندان می شود که به همین دلیل تعداد زیادی از افراد را به این مدل سقف علاقه مند کرده است.
در این مدل با استفاده از ابزارها و گیاهان طبیعی مثل درخت و چمن در نقاط مختلف، مکان مد نظر را به یک باغچه ی دیدنی و چشم نواز تبدیل می کنند. در طراحی و اجرای روف گاردن از شیشه هم استفاده می کنند که نور خورشید با عبور از آن شیشه ها باعث شادابی و طراوت و تازه ماندن گل ها و درختچه های می شود. این شیشه از انواع شیشه های نشکن هستند که در برابر عوامل گوناگون طبیعی مقاوم باشد و مانع از آسیب رساندن به این منظره طبیعی می شود.
یکی از مدل های ارزان آن از نوع پارچه است که در مقایسه با دیگر مدل ها قیمت مناسب تر و به صرفه تری دارد و اکثر افراد به دلیل صرفه جویی در هزینه از این مدل بسیار استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *