Sazino

آلاچیق چادری

آلاچیق چادری

آلاچیق چادری

آلاچیق چادری در دنیای محصولات پیش ساخته از جنس ها و در شکل های مختلف، با وزنی کم به حساب می آیند. جنس پارچه ی این محصولات وابسته و متناسب با شرایط اقلیمی وآب و هوایی متغیر است. لازم به ذکر است که سازه های پارچه ای الزاما از پارچه ساخته نشده و می توانند ساخته شده از فلز، چوب و بتن باشند. در این سازه ها میتوان ازمصالحی استفاده کرد که به آنها خاصیت ضد تحریق ببخشد. وجود الیاف کامپوزیتی در الاچیق های چادری خاصیت انعطاف پذیری را برای این محصولات فراهم میکند.
سبک بودن، انعطاف پذیری و اقتصادی تر بودن استفاده از این محصولات در مساحت های زیاد، ازجمله دلایلی است که این سازه ها را مورد توجه خاص طراحان و مشتریان قرار داده است. استفاده از این دسته از سازه های پارچه ای در یک پروژه، به طراحان اجازه ی خلاقانه تر و جسورانه تر طراحی کردن محیط را می دهد. ممکن است دیدن این سازه ها برای شما یادآور چادر های قدیمی باشد، که این یکی از دلایلی است که می توان این سازه ها را تلفیقی از مدرنیته و زمان های قدیم دانست.

آلاچیق چادری

تاریخچه آلاچیق چادری

اگر بخواهیم عمیقا به تاریخچه ی آلاچیق چادری بپردازیم، باید اشاره ای به خانه های عشایر و تماشاخانه ی کولوسئوم در رم در زمان های قدیم بکنیم. به صورت خلاصه، در زمان های قدیم نیز با استفاده از غشایی نازک، محیطی را به شکل سایه بان تهیه می کردند و به وسیله ی طناب و روش های دستی، آن را پهن و یا جمع می کردند.
ولی در بررسی نزدیک تر این سازه ها به زمان حال باید گفت که شوخوف یکی ازمهندسان پیشگام در طراحی آلاچیق های پارچه ای بوده است و اولین طراحی این نمونه از سازه ها، به زمان نمایشگاه نیژنی نوگورود باز می گردد که در غرفه های این نمایشگاه کاربرد داشته. فری اتو نیز با استفاده از مفهومی که شوخوف استفاده کرد، باردیگر ازاین نوع سازه ها در غرفه نمایشگاه دیگری استفاده کرد.
اتو همین تئوری را بعدا در طراحی پشت بام استادیومی در مونیخ به کار برد و آن را اجرا کرد.

کاربرد آلاچیق چادری

آلاچیق چادری قابل استفاده در اکثر مکان های تجاری، ورزشی، تفریحی و مسکونی هستند. از قبیل کاربرد های این سازه، استفاده در ساخت پارکینگ چادری می باشد. این سازه ها می توانند سایه بانی مناسب در فضای باز و مکان هایی مانند هتل ها، رستوران ها، پارک ها، فضاهای سبز، گلخانه ها، روکش استخر ها، کافی شاپ ها و فروشگاه ها را فراهم آورند که در برابر باد و بارش های جوی نیز مقاوم باشند و علاوه بر آن به جذابیت و زیبایی محیط نیز می افزایند. آلاچیق ها و سقف های چادری از جنسی ساخته شده اند که ضدآب بوده و این ویژگی سقف های چادری، نیاز به استفاده از ایزوگام ها را در صنعت ساخت و ساز به حداقل می رساند.
یکی دیگر از کاربرد های گسترده ی این نوع از سازه ها، در سقف هایی با دهانه ی گسترده می باشد، زیرا مصرف مصالح را همزمان با هزینه ی ساخت کاهش می دهد.

آلاچیق چادری

انواع آلاچیق

یک تولید کننده سازه های چادری هرساله آلاچیق های چادری زیادی را در مدل های مختلف به بازار عرضه می دارد.ممکن است با کمی دقت به طراحی اکثر سازه هایی از این قبیل،دریابید که اکثرا به شکلی سه بعدی طراحی شده اند، این امر در راستای تحمل کرن نیروهای عمودی وارد شده به سازه الزامی می باشد.
آلاچیق های چادری از جمله سازه هایی هستند که در شکل های ثابت و یا متغیر طراحی می شوند. مدل های متغیر یا همان متحرک می توانند به شکلی طراحی شوند که با نیروی موتور (به شکل اتوماتیک) و یا به صورت دستی به کارگرفته شوند.
این سازه ها باتوجه به روش مصرف، انتقال نور و گرما، محیط و فضای مورد نظر، در سایز ها، اندازه ها و شکل های مختلف تهیه می شوند. در حالت جامع می توان ظاهر آلاچیق چادری را در دو گروه آنتی کلاستیک و سین کلاستیک قرار داد، که مدل زین اسبی مثالی از دسته اول می باشد.

بیشتر بخوانید  پارکینگ چادری

مزایای استفاده از آلاچیق چادری

در این قسمت به بررسی مزایای استفاده از این دست از سازه های نسبتا جدید می پردازیم. آلاچیق های چادری به گونه ای هستند که قابلیت انتقال روشنایی را دارند ولی میزان نوری که عبور می دهند با دیگر مصالح با ویژگی مشابه در انتقال روشنایی، متفاوت است. آلاچیق های چادری می توانند در روزهای افتابی درصد بیشتری از نور را بازتاب کنند. این سازه ها، از نظر مقاومت و استحکام نسبت به سازه های دیگر بهتر به حساب می آیند، چرا که نیازمند سازه هایی برای پشتیبانی نیستند. از طرف دیگر، آلاچیق های چادری به گونه ای ساخته می شوند که می توان آنها را کاملا سازه هایی ضدآب تلقی کرد. یکی دیگر از موارد مورد توجه برای بازار مصرف، داشتن ظاهری مطلوب و آراسته می باشد که این امر با استفاده از این دست از سازه ها ممکن می شود، چرا که با حداقل اتصالات طراحی و اجرا می شوند و طراحی ای یکپارچه را تحویل می دهد که درعین سادگی محیط را جذاب تر می کند.
سبک بودن این دست از سازه ها، بالاخص در سقف چادری موجب کاهش خسارت های وارد شده در اثر زلزله می شود.

آلاچیق چادری

معایب استفاده از آلاچیق چادری

سازه های چادری را عمدتا در دسته سازه هایی قرار می دهیم که اقتصادی هستند و زمان بسیار کمی را برای نصب نیاز دارند، ولی باید این را هم در نظر گرفت که استفاده از این سازه ها برای مساحت های کم صرفه ی اقتصادی ای ندارد. همنطور که ذکر شد سازه در آلاچیق چادری از اتصالات ضمخت و زننده استفاده نمی شود، در کنار این مزیت باید این را هم بپذیریم که نصب آنها کار سخت و دشواری است. از لحاظ معمماری و بررسی تاثیرات ظاهری آلاچیق چادری بر روی ظاهر ساختمان، به این مسئله باید اشاره کرد که بلند تر بودن ارتفاع این سازه ها نسبت به سقف های معمول، باعث می شود که مساحت محیط مورد استفاده کمتر از مقدار واقعی نشان داده شود. از دیگر موارد قابل ذکر این است که مقاومت آلاچیق های چادری با مصالحی مانند فولاد قابل مقایسه نیست. همچنین آلاچیق هایی که از جنس شیشه ساخته شده اند، قابل اجرا درمساحت های بالا نیستند و نمی توان طراحی های ریز را روی آنها اجرا کرد.

پوشش های مناسب آلاچیق چادری

از مهم ترین فاکتورهای آلاچیق پارچه ای باید به کیفیت پوشش و یا پارچه آلاچیق اشاره کرد. چادرهای آلاچیق اصولا از پلی استر ساخته می شوند و با یک لایه از جنس PVC پوشیده می شوند. این پارچه PVC دارای طول عمری چهار برابری بیشتر از دیگر پارچه هاست و در حدود ۲۰ سال عمر دارد چرا که این جنس پارچه در برابر اشعه های مضر خورشید و آتش سوزی مقاومست. از دیگر مزایای PVC می توان به عدم نفوذ طوفان، باران و یا برف اشاره کرد. نگهداری از این پارچه بسیار آسان است و با ساده ترین وسایل تمیز می شود. البته در ساخت آلاچیق چادری از دگیر پارچه ها نیز استفاده می شود که از جمله آن ها می توان به PES PVC ، PES PVC PVDF و HDPE اشاره کرد.

قیمت آلاچیق چادری

در مشخص کردن قیمت آلاچیق چادری فاکتورهای مختلفی موثرند. در کل به خاطر انعطاف پذیری و فرم پذیری آلاچیق چادری ،طراحی های متنوع تری داشته و در ابعاد و شکل های گوناگونی قابل ارائه دادن می باشند. قیمت آلاچیق پارچه ای متناسب با هر نوع بودجه ای مقرون به صرفه بوده و استفاده از آن برای پوشش نسبتا ارزان قیمت محوطه بسیار توصیه خواهد شد. سازه های آلاچیق چادری به دو دسته الاچیق چادری پیش ساخته و سازه های سفارشی کششی طبقه بندی می شود. در کل قیمت سازه های سفارشی بیشتر بوده و بسته به ابعاد و کیفیت مواد آلاچیق سایبان چادری تغییر می نماید.

قیمت آلاچیق چادری پیش ساخته:

این سازه های از پیش طراحی شده به خاطر فرم پیش ساخته ای که دارند در تعداد بالا تولید شده و قیمت های مناسب تری نیز خواهند داشت. قیمت آلاچیق چادری پیش ساخته بر اساس پارچه مصرفی و مقدار فولاد به کار رفته در ساخت آلاچیق چادری مشخص می شود و نسبت به نوع سفارشی ارزان تر می باشد. قیمت اعلام شده به مشتری برای خرید آلاچیق سایبان چادری بر طبق واحد سازه سفارشی بوده و متری تعیین نخواهد شد.

بیشتر بخوانید  تولید سازه چادری

کیفیت متریال:

کیفیت متریال به کار رفته در آلاچیق چادری بر روی قیمت آلاچیق چادری تاثیر بسیار زیادی دارد. هر چه مواد اولیه مورد استفاده در ساخت آلاچیق چادری کیفیت بالاتری داشته باشد، قیمت آلاچیق پارچه ای نیز بیشتر می شود.

فرم های استاندارد:

به منظور خرید آلاچیق چادری پیش ساخته از انواع فرم های استانداردی که از پیش طراحی شده اند استفاده می شود. هر چه این فرم ها ساده تر باشند و برای طراحی و تولید آن ها از پارچه و فلزات کمتری استفاده شود، قیمت آلاچیق چادری کمتر خواهد بود.

دوخت پارچه:

برای دوخت پارچه آلاچیق چادری پیش ساخته از دو روش استفاده می شود. اول روش دوخت لستر که یک نوع دوخت دستی برای آلاچیق چادری می باشد و دوم روش دوخت فرنکانس بالا خواهد بود. کیفیت و مقاومتی که برای پارچه آلاچیق چادری در دوخت اول به وجود می آید، آن را در برابر وزن باران و برف مقاوم می سازد. اما هزینه های بیشتری را نیز در مرحله تولید تحمیل خواهد کرد. اگر قرار است از آلاچیق پارچه ای در اقلیم پر باران و برف به کار گرفته شود پس بهتر است برای خرید آلاچیق چادری پیش ساخته با روش دوخت دوم اقدام کنید.

قیمت آلاچیق چادری سفارشی:

نکته جالبی که درباره ی محاسبه قیمت آلاچیق چادری سفارشی وجود دارد، محاسبه ی قیمت آن بر طبق متراژ واحد سایه بر روی زمین می باشد. در ادامه عوامل موثر بر تعیین قیمت آلاچیق پارچه ای بررسی خواهد شد.

ابعاد سایبان:

در حالت کلی هر چه ابعاد یک آلاچیق چادری بیشتر باشد، قیمت واحد سازه کاهش می یابد. ولی نکته که وجود دارد این است که با رسیدن به حد خاصی از ابعاد آلاچیق چادری، به حاطر افزایش فشار ناشی از نیروهای وارده بر سازه آلاچیق چادری نیاز به استفاده از پارچه مقاوم تر و حتی اتصالات قوی تر می باشد. به این مرحله، نقطه جهش در قیمت می گویند. با عبور از این نقطه، مجدد با رشد ابعاد سازه، قیمت هر واحد آن روند نزولی پیدا می کند.

طراحی سازه:

در ساخت آلاچیق چادری پیش ساخته ، زمان لازم به منظور طراحی سازه و پوشش فقط یکبار لازم است و نیازی نیز تا به دفعات و برای هر یک از آلاچیق ها زمان جداگانه ای را اختصاص داد. در طرح های سفارشی آلاچیق چادری به خاطر زمان بیشتر، هزینه های طراحی آن نیز بیشتر می شود. علاوه بر همه این ها هر چه طرح های آلاچیق چادری خلاقانه تر و پیچیده تر شود، قیمت آلاچیق پارچه ای بالا می رود.

انواع آلاچیق چادری:

آلاچیق چادری در فرم های مختلف مانند فرم های چهارضلعی، چند ضلعی یا دایره به تولید می رسد. در ادامه به دسته بندی آن ها توجه نمایید.

آلاچیق چادری خیمه ای:

این آلاچیق چادری به دو شکل تک پایه و چند پایه اجرا خواهد شد. آلاچیق پارچه ای تک پایه بیشتر در محیط هایی نصب می شود که محدودیت فضایی وجود دارد و که عوامل محیطی مانع از اجرای پایه های متعدد آلاچیق چادری می گردد. تک پایه ها به طورمعمول ابعاد کمتری هم دارد و این پایه هم در کناره و هم در وسط اجرا خواهد شد.

آلاچیق چادری چند پایه:

از آلاچیق چادری چند پایه به منظور پوشش مساحت های بزرگ می توان بهره برد. در طراحی آلاچیق چادری چند پایه به خاطر استحکامی که بر اثر تعداد پایه ها به وجود می آید، می توان ستون میانی را حذف کرد.

آلاچیق چادری مخروطی:

آلاچیق چادری مخروطی بهترین گرینه به منظور جلوگیری از نفوذ آب باران به داخل آن می باشد. از این نوع سازه می توان در محوطه ها  و در اقلیم های بارانی به کار برد.

آلاچیق چادری زین اسبی:

این نوع از سازه آلاچیق چادری به منظور ایجاد سطح سایه در محیط های باز کاربرد بیشتری دارد. سازه زین اسبی به خاطر فرمی که دارد، در بیشتر نمایشگاه ها و پارکینگ ها استفاده می شود.

آلاچیق چادری کششی:

از آلاچیق چادری کششی می توان در روف گاردن و سایر اماکن عمومی و خصوصی استفاده کرد؛ چرا که بسیار مناسب برای سایه اندازی می باشد. فرم آلاچیق کششی به کمک کشش پارچه به طرفین بیرونی سازه ایجاد می شود و می تواند چندین وجه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *